Bayram temizliği nasıl yapılmalı?

Bayram temizliği nasıl yapılmalı?

Bayram temizliği nasıl yapılır? Sorusuna vereceğimiz cevap aynı zamanda kapsamlı ev temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabı için de geçerlidir çünkü senede iki defa yapılan bayram temizliği aynı zamanda derinlemesine ev temizliği kategorisinde değerlendirilmektedir.

Detaylı temizlikler özellikle bayramlar gibi misafirin habersiz ve sık geldiği durumlarda dekorasyon için çok önemlidir. Dağınık ve kirli bir salondaki dekorasyon yerine dağınıklık ön planda olacağı için misafirleriniz için salon tasarımlarınız bir anlam ifade etmeyecektir. Bu sebeple bayram temizliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabını basamak basamak inceleyelim.

Etkili Bayram Temizliği  Nasıl Yapılır?

Bayram temizliği zor ve uzun zaman alan işlemleri içerdiği için mümkünse akrabalarınızdan birkaçı ile temizlik işini yapmanız daha verimli ve hızlı olacaktır. Aksi halde tek başınıza yapılacak bayram temizliği sizi oldukça fazla yoracaktır.

Bayram temizliği için ilk aşama evin içindeki dağınıklığın toplanma aşamasıdır. Dağınık olan her ev bölümü olması gerektiği düzenle toplanmalıdır. Toplama işlemini sadece eşyaların ve çocukların oyuncaklarının yerlerine koymak olarak düşünmeyin. Dekorasyonu bozan ve gözünüze çarpan her türlü fazlalığı ortadan kaldırmalısınız. Unutmayın temiz ama dağınık ev de dekorasyonun albenisini ortadan kaldıracaktır.

 

Bayram temizliği sırasında evin her bölümünü ayrı değerlendirip bölüm bölüm temizlik yapmak daha doğru olacaktır. Bu sayede hem yaptığınız işlemler kısa sürede ortaya çıkacak hem de psikolojik olarak bir bölümün temizliğinin bitmesi sizi rahatlatacaktır. Toptan tüm evi süpürüp, silmek hem yorucu hem de pratik bir yöntem kabul edilmez.

 

Oturma odası ya da yatak odalarından birini seçerek bayram temizliği işlemlerine başlayabilirsiniz. Öncelikle perdeleri makineye atın. Perdeler yıkanırken etrafı toplayıp süpürge işlemine geçin. Süpürge işlemi sonrasında camları silebilirsiniz. Halılarınızda var olan küçük çaplı kirleri de silin. Halılarınız toplamda çok fazla kirlenmişse temizliğe başlamadan bir hafta öncesinde güvenilir bir halı yıkama firmasına vermenizi öneririm. Toz alma ve silme işlemlerinin ardından odanız temiz hale gelecektir. En son perdeleri takmayı ihmal etmeyin.

Evin diğer yatak odalarını da aynı işlem basamaklarını uygulayarak temizleyebilirsiniz. Temizlik sırasında çocuklarınızdan ve eşinizden de yardım almayı unutmayın. Unutmayın temizliğin aile bireyleri ile beraber yapılması kıymetini de artıracaktır. Bayram temizliği mutfak ile devam edebilir. Mutfak, diğer odalardan daha aktif kullanıldığı için son ana kadar ortalıkta bulaşığın olma ihtimali vardır. Dikkatli olup bayram günlerinde bulaşıkların olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için de ev halkından özenli olmalarını isteyin.

 

Bayram temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevapları arasındaki en can alıcı nokta misafir odasının temizliğidir. Misafir odası için diğer odalardan farklı olarak ince temizliğe daha da özen gösterebilirsiniz. Misafir odasının bayram süresince ve öncesinde havalandırılmış olması temizliğin önemli göstergelerinden kabul edilir. Diğer odalarda uyguladığınız işlem basamaklarını misafir odası için de uygulayabilirsiniz. Farklı olarak özel günlerde kullandığınız dantel takımlarını da temizlik sonrasında dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz.

Tuvalet ve banyolar en son temizlik yapmanız gereken alanlardır. Bunun sebebi buraların daha sık kullanılıyor olmasıdır. Daha çabuk kirlenen bu alanların bayram süresi boyunca dikkatli kullanılmasında da yarar vardır. Banyo ve tuvaletlerde kullanılan beyaz fayanslar sayesinde hem temizlik yapıldığı ortaya çıkmakta hem de temizliğin kolay olması sağlanmaktadır. Bayram günleri için misafir havlularını hazır etmeyi de unutmayın. Ayrıca bu bölgelerde kullanacağınız lavanta benzeri hoş kokular da bayram temizliğinin ortaya çıkarılmasında önemli bir ayrıntıdır.

+6 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.