Koltuk yıkama nasıl yapılır?

Koltuk yıkama nasıl yapılır?

Oturma odalarının emektarlarından olan koltuklar zamanla kirlenir. Bu kirler gözle görülür vaziyette siyahımsı lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu siyahımsı lekeler görünmüyor olsa dahi yine de koltuk kumaşlarının kirliliğinden şüphe etmek gerekir. Kumaş altına hapsolan kir partikülleri özellikle tozlar her bir nefeste insan sağlığı açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle koltukların zaman zaman detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Dolayısıyla koltuk yıkama ile bu görünmeyen kir ve partiküllerden kurtulabilirsiniz.


Koltuk Yıkama İçin Püf Noktaları

Koltuk temizliğinin nasıl yapılacağına dair koltuk kumaşları bilgiler sunar. Kumaşların yapısı gereği doğru temizlik malzemelerinin ve yönteminin tercih edilmesi gerekir. Kumaş etiketine bakılarak doğru malzemeler seçilir. Aynı zamanda kumaş üzerinde yer alan bazı kodlar koltukların nasıl temizleneceğini örneklendirir. Buna istinaden S kodu susuz kullanımı yani yumuşak temizleme çözücüsü kullanımının gerekliliğini temsil eder.

 

W kodu su bazlı temizleme metoduna uygun olduğunun bilgisini sunar. WS kodu hem su bazlı hem de susuz temizlenebilir özelliği ile ilişkilendirilir. X kodu ise elektrik süpürgesi veya fırça ile kumaşın temizlenebileceğini ihtiva eder. Temizleme esnasında bastırarak ve ovalayarak yapılan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu uygulamalar koltuk kumaşlarının yıpranmasına neden olabilir. Hatta koltuk kumaşlarının rengi bu nedenle de solar.

 

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Koltuklar üzerinde yeme içme eylemi gerçekleştirilirken üzerine dökülen maddeler nedeni ile koltukların lekelenmesi kaçınılmaz olabiliyor. Bu noktada önemli olan lekeye hızlı ve doğru bir prosedür ile müdahale edebilmekten geçiyor. Lekenin oluştuğu yerde kurumasına fırsat verilir ise koltuk kumaşının temizlenmesi de bir hayli zor olacaktır. Lekenin kumaş derinliklerine işlememesi için kuru bir bez ile veya bir peçete ile lekeye müdahale etmek gerekiyor. Ancak bu noktada ovalama yapmamak önem arz ediyor.

Hangi koltuk yıkama şampuanı veya deterjanı tercih edilirse edilsin muhakkak renk ağartıcı özelliğinin olup olmadığına dikkat edilmelidir. Renk ağartıcı tüm deterjanlardan kaçınılmalıdır. Temizlikte ilk adım koltukların bir süpürge makinesi ile tozlarının alınmasıdır. Süpürme işlemi gerçekleştirilmeden önce silme uygulaması yapılırsa kir parçacıklarının koltuk kumaşına daha çok işlemesine neden olunabilir.

Hatta bu kirlerin koltuk yüzeylerinde daha da geniş alanlara yayılması muhtemeldir. Temizleme işleminin sona ermesinden sonra koltukların kuruması için odanın havalandırılması gerekir. Yanı sıra henüz kurumamış koltukların üzerine boyası akma ihtimali olan gazete vb. nesnelerin koyulmaması gerektiğine dikkat edilmelidir.


Sirkeli Su İle Koltuk Temizliği


Bakteri ve mikropları etkisiz hale getirme özelliğinden dolayı sirkeli su tüm ev temizliğinde kullanıldığı gibi koltukların temizliğinde de rahatlıkla kullanılıyor. Özellikle kumaş temizliğinde sirkeli suyun aktif bir etkisinin olduğundan bahsedilebilir. Sıcak su ve sirke karıştırılıp koltukların silinmesiyle koltuk kumaşlarının yalnızca temizlenmesi değil aynı zamanda parlamasına da yardımcı olunuyor. Sirke kokusu gereği rahatsızlık unsuru olabiliyor. Hatta sirkeli su ile temizlik yapılan yerlerde sirkenin kokusunu bırakacağı endişesi oluşabiliyor. Ancak bir müddet havalandırma yapıldıktan sonra sirke kokusu uçacağı için kokusundan eser kalmayacaktır.

 

Koltuk Temizliğinde Arap Sabunu

Yumuşak sabun adıyla bilinen arap sabunu içeriği itibari ile birçok deterjana göre etkisi kanıtlanmıştır. Arap sabununda kullanılan potasyum hidroksit miktarının ne az ne de çok olmamasına önem verilir. Az miktarda kullanılan potasyum hidroksit arap sabununun temizlikte etkisini göstermeyeceğine neden olurken çok miktarda kullanılan bu madde insan sağlığı açısından zararlıdır.

Bununla birlikte hem yağ asidinin hem de potasyum hidroksit maddesinin gereği kadar kullanılması arap sabunun etkinliğini artırırken insan sağlığı açısından da zararlı olmamasını sağlıyor. Koltuk temizliği ürünleri arasında eski yıllardan beri hala önemle kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli temizlik maddelerine göre ise koltukların daha temiz olmasını sağlıyor.

+6 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.